Czy w Polsce można obstawiać zakłady bukmacherskie bez podatku u legalnych bukmacherów? Tłumaczymy jak.

Bukmacher bez podatku - czy to w ogóle legalne?

zaklady bez podatku

Polski system podatkowy obowiązujący firmy oferujące zakłady wzajemne jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie. Brak odpowiednich regulacji prawnych powodował, że szara strefa rozrastała się w zawrotnym tempie, bo nielegalni bukmacherzy oferowali swoim klientom zakłady bez podatku.

Traciły na tym legalnie działające podmioty, które zmuszone do odprowadzania ogromnych podatków nie były w stanie zaoferować graczom konkurencyjnych warunków. Dopiero nowe ustawodawstwo w jakimś stopniu rozwiązało problem i nielegalne praktyki zostały w dużym stopniu ukrócone.


Podatki od zakładów wzajemnych

Każda legalnie funkcjonująca firma bukmacherska w Polsce zobowiązana jest do odprowadzania 12% podatku od stawki każdego zakładu. Dodatkowo jeśli wygrana przekroczy 2280 złotych, doliczany jest kolejny podatek w wysokości 10% od wygranej. W wyniku czego polski budżet zasilany jest pokaźnymi kwotami płynącymi od legalnych bukmacherów.


Legalne zakłady bukmacherskie bez podatku

Wysoka stopa podatków powoduje, że w stosunku do gry u nielegalnych bukmacherów, ewentualne wygrane są zauważalnie niższe. Jednak chcąc wyjść na przeciw graczom, legalni bukmacherzy regularnie organizują promocje, w których możliwe jest zawieranie zakładów "bez podatku". W rzeczywistości oczywiście podatek od takich zakładów również jest odprowadzany, jednak bierze go na swoje barki wyłącznie bukmacher, oferując tym samym graczowi zwiększoną wygraną.


Jakie zakłady bez podatku oferują bukmacherzy?

Firmy bukmacherskie oferują swoim graczom promocję bez podatku podwyższając wygrane od kilku, do kilkunastu procent. W wyniku czego biorą na siebie część podatku, lub jego całość. Oferta zakładów bez podatku, podobnie jak każda oferta bonusowa firm bukmacherskich, jest bardzo różnorodna. Niektórzy bukmacherzy decydują się na organizowanie jej na czas trwania dużej imprezy, czy chcąc zachęcić do obstawiania meczów ruszających właśnie rozgrywek. Inni decydują się na tak zwane Happy Hours, czyli czasowe zwiększenie wygranych na zakłady zawarte w określonych godzinach.


Ograniczenia w promocji "zakłady bez podatku"

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał oferty zakładów bez podatku należy w pierwszej kolejności zapoznać się z regulaminami promocji. Promocja taka może być ograniczona wieloma aspektami. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że zapewne ograniczać ją będzie czas trwania. Zakład bez podatku może być dostępny dla kuponu o określonej stawce, czy kursie łącznym, a także wymaganej liczbie zdarzeń. Co ważne, promocja może dotyczyć również konkretnej dyscypliny, rozgrywek, czy danego rodzaju zakładów. Innymi istotnymi aspektami, na które warto zwrócić uwagę to choćby kanał, którym obstawianie bez podatku jest możliwe. Niektóre promocje skierowane są na przykład wyłącznie do klientów używających aplikacji mobilnych. Wielu bukmacherów również nie pozwala na zawieranie zakładów w ofercie bez podatku korzystając ze środków zgromadzonych na koncie bonusowym.


Jak wygląda zakład bez podatku w praktyce?

Jak wiemy, od każdej stawki zakładu odejmowany jest podatek w wysokości 12%. Zatem grając zakład za 100 złotych, po kursie 3.50, de facto gramy ten zakład za 88 złotych. Więc ewentualna wygrana wynosi 308 złotych. Biorąc udział w promocji 0% podatku, gramy ten zakład za pełną kwotę stawki, a zatem potencjalna wygrana zwiększa się aż o 42 złote i wynosić będzie 350 zł. Oczywiście oferowanie takich zakładów to duże ryzyko dla firm bukmacherskich, dlatego promocje tego typu nie są czymś, co spotkać możemy permanentnie.